Poduszka finansowa, czyli jak zrobić fundusz awaryjny na trudne sytuacje?

Poduszka finansowa, czyli jak zrobić fundusz awaryjny na trudne sytuacje?

06/04/2020

Bezpieczeństwo finansowe od zawsze było niezwykle ważne. Posiadanie rezerw na wypadek utratu pracy lub nieplanowanych, koniecznych wydatków daje komfort psychiczny. Aby je sobie zapewnić, należy stworzyć tzw. poduszkę finansową, która nie tylko ratuje w podbramkowych sytuacjach, ale także otwiera nowe możliwości. Czym jest fundusz awaryjny nazywany poduszką finansową i jak ją stworzyć? Jakie korzyści płyną z jej posiadania?

Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to kwota pieniędzy o określonej wysokości, która została odłożona w określonym celu – najczęściej stanowi formę rezerwy. Tak zwany fundusz awaryjny pozwala na zbudowanie swojego własnego kapitału, którym można dowolnie dysponować. Oszczędzanie jest bardzo ważne, bo nie tylko pozwala dodatkowo zabezpieczyć się finansowo i zmniejszyć ryzyko związane np. ze spiralą zadłużenia. Poduszka finansowa stwarza także wiele możliwości związanych z inwestowaniem.

Posiadanie pieniędzy na “czarną godzinę” staje się powoli standardem. Cieszy fakt, że ponad połowa Polaków dba o zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Według danych z 2019 roku średnia kwota poduszki finansowej to 13 000 zł. Co ciekawe, ta kwota stale rośnie. Wynika to bezpośrednio z większej ostrożności i wyższych zarobków w porównaniu do poprzednich lat. Niestety, Polacy odkładają też ze względu na rosnące ceny towarów i usług. Niektórzy trzymają oszczędności w gotówce schowane głęboko w szafie, choć bezpieczniejszą metodą jest trzymanie ich na lokacie.

Jak stworzyć fundusz awaryjny?

Wydawać by się mogło, że najrozsądniej jest najpierw opłacić wszystkie wydatki priorytetowe (jedzenie, prąd czy raty, aby budować dobrą historię kredytową, a dopiero później odłożyć to, co nam zostanie. Tutaj opinie są różne i według większości ekspertów lepiej sprawdzi się metoda, gdzie samo oszczędzanie jest ważniejsze od obowiązkowych wydatków. Ma to sens, ponieważ jeśli ustalimy, że naszym priorytetem jest stworzenie poduszki, łatwiej będzie nam odłożyć pieniądze. Można to zrobić w ten sposób:

  1. Ustal kwotę i częstotliwość odkładanej sumy.
  2. Po otrzymaniu miesięcznych dochodów ulokuj odłożone pieniądze w dowolnym miejscu (może to być np. konto oszczędnościowe).
  3. Opłać wszystkie niezbędne do przeżycia zobowiązania.
  4. Jeśli zostały Ci jakieś środki, bez obaw możesz przeznaczyć je na przyjemności.

Ta metoda tworzenia poduszki finansowej nie wymaga dużego wysiłku i nie jest czasochłonna – przy odrobinie chęci i zmysłu organizacji może oszczędzać każdy. Najważniejsze jest tu trzymanie się ustalonych przez nas warunków i kwoty, którą będziemy odkładać. Wartość zbudowanej w ten sposób poduszki finansowej możemy przeznaczyć na fundusze inwestycyjne, zakup akcji i obligacji, plany kapitałowe czy po prostu odłożyć je na później.

Jeśli posiadamy pewne zobowiązanie, które spłacamy w ratach, możemy nawet dzięki stworzonej poduszce spłacić finansowanie w całości. To korzystne, ponieważ wtedy możliwe staje się otrzymanie zwrotu prowizji i odsetek za wcześniejszą spłatę kredytu.

Ile powinna wynosić poduszka finansowa?

Nie jest tajemnicą, że wyższe zarobki mają wpływ na zdolność kredytową, ważną w przypadku np. pożyczki na raty. Czy jednak wysokość stworzonej poduszki finansowej powinna być proporcjonalna do naszych dochodów?

Wielu ekonomistów jest zdania, że wymagane jest posiadanie oszczędności w kwocie minimum trzykrotności miesięcznych zarobków. Najlepiej, jeśli zapewnimy sobie bezpieczeństwo finansowe na okres 6 miesięcy lub dłużej, ale w większości przypadków wystarczą już rezerwy, które starczą na 3 miesiące.

Korzyści płynące z posiadania funduszu awaryjnego

Poduszka finansowa zapewnia bezpieczeństwo na wypadek nieprzewidzianych wydatków (np. nagła choroba czy utrata pracy). W oszczędzaniu najważniejsze jest trzymanie się ustalonych na początku reguł i przestrzegania zasad w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem.Choć oszczędności to przede wszystkim bezpieczeństwo finansowe, z posiadania poduszki finansowej płyną także inne korzyści. Dzięki odłożonej kwocie otwierają się przed nami nowe możliwości związane z pożyczaniem.

Kiedy chcemy wziąć kredyt, gdzie wymagane jest posiadanie wkładu własnego, to jeśli mamy poduszkę finansową, nie musimy martwić o to, skąd weźmiemy pieniądze konieczne do uzyskania takiego finansowania.

Z posiadanymi oszczędnościami związana jest także zdolność kredytowa. Odłożona rezerwa niekiedy pozwala na opłacenie w terminie aktywnych zobowiązań w sytuacji, w której pracodawca spóźnia się z wypłatą. Dzięki temu możemy uniknąć obniżenia naszej zdolności kredytowej, co często skutkuje odrzuceniem wniosku o pożyczkę.