Odstąpienie od umowy o pożyczkę

Kiedy możliwe jest odstąpienie od umowy pożyczki?

26/09/2018

Odstąpienie od umowy pożyczki to prawo, jakie przysługuje pożyczkobiorcom. Pamiętajmy, że na rezygnację z umowy mamy 14 dni. Jeśli przekroczymy ten termin, podpisana umowa będzie obowiązująca. Jak wygląda odstąpienie od umowy w przypadku dokonania zakupów na raty?

Odstąpienie od umowy pożyczki – mamy na to 14 dni

Odstąpienie od umowy pożyczki to prawo, które przysługuje osobom sięgającym np. po pożyczki bez przelewania grosza przez internet. Na odstąpienie od podpisanej z pożyczkodawcą lub kredytodawcą umowy mamy 14 dni. Należy pamiętać, że termin ten jest nieprzekraczalny. Jeśli w tym czasie, nie złożymy odpowiednich dokumentów we właściwym miejscu, będą nas obowiązywały zawarte wcześniej w umowie warunki.

Pamiętajmy, że nie musimy podawać powodu, dla którego rezygnujemy np. z posiadania pożyczki. Wystarczy, że stwierdzimy, iż jest nam ona w rzeczywistości niepotrzebna.

Jak napisać odstąpienie od umowy pożyczki?

Napisanie odstąpienia od umowy wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy, że:

 1. Na górze dokumentu podamy jego tytuł (np. Formularz odstąpienia od umowy);
 2. Zamieścimy nasze oświadczenie, że odstępujemy od umowy;
 3. Zamieścimy dane kontrahentów oraz informacje dotyczące podpisanej wcześniej umowy;
 4. Na dole dokumentu podamy obowiązkową klauzulę o treści:

„Zgodnie z Rozdziałem 5 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. 126, poz. 715) oraz pkt. 7 Umowy Pożyczki niniejszym informuję o moim odstąpieniu od przedmiotowej Umowy Pożyczki nr”.

Naszą próbę dotyczącą anulowania zawartej umowy najlepiej złożyć osobiście w siedzibie instytucji, w której pożyczaliśmy pieniądze. Wysłanie jej pocztą na adres pożyczkodawcy również jest skuteczne, należy jednak pamiętać, że w przypadku jej rozpatrywania liczy się data stempla pocztowego.

Odstąpienie od umowy pożyczkowej – elementy

Odstąpienie od umowy pożyczki powinno zawierać takie dane jak:

 • imię i nazwisko;
 • adres zamieszkania;
 • numer PESEL;
 • dane kontaktowe;
 • firmę, z którą zawarliśmy umowę;
 • rodzaj i numer umowy;
 • datę zawarcia umowy.

Koszt odstąpienia od umowy po 14 dniach

Odstąpienie od umowy pożyczki w trakcie 2 tygodni od jej podpisania jest zupełnie darmowe. Należy jednak pamiętać, że wraz z tą czynnością jesteśmy zobowiązani nie tylko do oddania całej pożyczonej od wierzyciela kwoty, ale także zapłacenia odsetek za powstały okres kredytowania. Mamy na to 30 dni. Pożyczkodawca z kolei musi nam zwrócić prowizję i opłaty poniesione w trakcie trwania umowy. Robi to pod warunkiem, że zaakceptuje nasz wniosek, a my się z nim rozliczymy według ustaleń.

Jeśli minie 14 dni od podpisania umowy z pożyczkodawcą i dopiero wtedy zdecydujemy, że chcemy zrezygnować z zawartej transakcji, mogą spotkać nas przykre konsekwencje. Rozwiązanie umowy może nastąpić wskutek porozumienia stron, jednak często wiąże się ono z poniesieniem dodatkowych opłat, a także kar zawartych w podpisanej umowie. Warto jest więc dokładnie przeczytać otrzymane od pożyczkodawcy dokumenty jeszcze przed ich podpisaniem.

Zakupy na raty – czy możemy odstąpić od umowy?

Często jedyną możliwością, aby osoby młode zbudowały swoją historię kredytową, jest dokonanie zakupów na raty. Jest to forma pożyczki, którą zaciągamy w banku współpracującym z siedzibą, w której dokonaliśmy zakupów. Sklep stanowi pewnego rodzaju pośrednika finansowego. Co w przypadku, gdy chcemy odstąpić od umowy podpisanej podczas robienia zakupów na raty?

Zakupy na raty 0 proc. nie podlegają pod kredyt konsumencki. W przypadku ich dokonania nie przysługuje nam możliwość odstąpienia od podpisanej umowy. Warto jednak zapytać o to sprzedawcę i sprawdzić w umowie zapis tego dotyczący. Może się zdarzyć, że pracownik sklepu z dobrej woli wyrazi zgodę na anulowanie transakcji.

O tym, dlaczego warto brać pożyczki ratalne, wie wielu z nas. Jedną z ich zalet jest to, wnioski rozpatrzone są indywidualne, dlatego mając nawet złą sytuację finansową nie musimy zakładać od razu odrzucenia naszego wniosku. Ważne jest jedynie to, aby nie tkwić w spirali zadłużenia. Co więcej, po takie pożyczki możemy wnioskować całkowicie przez internet. Często w sieci robimy również zakupy. Jest to forma kredytu konsumenckiego nosząca nazwę “kredyt wiązany”. W jego przypadku mamy prawo złożyć rezygnację z zakupu nie ponosząc przy tym konsekwencji. Mamy na to 14 dni. Jeśli spóźnimy się ze złożeniem dokumentów, zawarta umowa jest obowiązująca

Odstąpienie od umowy pożyczki – wzór

Wzór odstąpienia od umowy pożyczki znajdziemy w internecie, a także dokumentach, które otrzymaliśmy od naszego pożyczkodawcy w dniu zawiązywania transakcji. Nie musimy więc konstruować treści dokumentu samodzielnie. Wystarczy, że w gotowe rubryki wpiszemy najważniejsze dane.

Wzór odstąpienia od umowy pożyczki

źródło: enerad.pl/aktualnosci/jak-odstapic-od-umowy-pozyczki-wzor-odstapienia