Jednym ze sposobów na zwiększenie zdolności jest spłata poprzednich zobowiązań finansowych.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

21/11/2018

Zdolność kredytowa to możliwość wzięcia i terminowej spłaty pożyczki. Jeśli jest ona niska, możemy ją samodzielnie poprawić. Wystarczy spłacić zaległe pożyczki czy kredyty oraz znaleźć dodatkowe źródło dochodu. Pamiętajmy, że zmiana formy zatrudnienia na umowę o pracę, także korzystnie wpłynie na naszą sytuację. W artykule, który właśnie zacząłeś czytać dowiesz się czy wybór stałych rat kredytu zwiększy twoją zdolność!

Co to jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?

Zdolność kredytowa to możliwość zaciągnięcia oraz terminowej spłaty pożyczki przez klienta. Jest ona kluczowa w procesie rozpatrywania wniosku np. o pożyczkę ratalną, ponieważ pozwala stwierdzić, czy osoba wnioskująca o dodatkową gotówkę jest wiarygodna i posiada na tyle wysoki dochód, aby spłacić wzięty kredyt na czas.

Podczas oceny zdolności kredytowej pod uwagę brane są takie czynniki jak:

 • wysokość otrzymywanego dochodu;
 • wykształcenie;
 • aktualna forma zatrudnienia;

waluta naszego dochodu;

 • miejsce zamieszkania;
 • stan cywilny;
 • dotychczasowa historia kredytowa;
 • alimenty;
 • dodatkowe źródła dochodu;
 • koszty utrzymania gospodarstwa domowego.

Istnieją również czynniki, które wpływają na naszą zdolność kredytową, jednak my nie mamy na nie wpływu. Są to m.in.:

 • wysokość stóp procentowych;
 • wysokość oprocentowania;
 • wysokość marż kredytowych;

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Jeśli złożyliśmy wniosek o pożyczkę, ale został on odrzucony, istnieje szansa, że nasza zdolność kredytowa jest niewystarczająca, aby otrzymać pożyczkę. Co możemy zatem zrobić, aby ją zwiększyć? Przede wszystkim powinniśmy uregulować aktualne zaległości wynikające z nieopłaconych pożyczek, kredytów, abonamentu na telewizję czy internet. Nie możemy tkwić w spirali zadłużenia.

Warto także pomyśleć nad zmianą formy zatrudnienia. Najbardziej pewną i pożądaną przez pożyczkodawców formą jest umowa o pracę. Gwarantuje ona stałe źródło dochodu. Nie zapominajmy również o tym, że możemy poszukać sobie dodatkowej pracy. Nowe źródło dochodu sprawi, że nasz budżet domowy wzrośnie, dzięki temu na raty pożyczki będziemy mogli przeznaczyć znacznie więcej.

Jeśli klient płaci alimenty, wraz z ustaniem obowiązku płacenia ich, automatycznie powiększa swój budżet. Wiedząc, że niebawem zostanie ściągnięty z naszych barków obowiązek płacenia świadczeń na dziecko, powinniśmy poczekać ze złożeniem wniosku. Sytuacja działa również w drugą stronę. Otrzymywanie alimentów poprawia sytuację finansową klienta, ponieważ stanowią one źródło dochodu. Warto jednak pamiętać, że na same alimenty pożyczka nie zostanie udzielona. Zdolność kredytową pomoże nam zwiększyć również:

 • znalezienie poręczyciela z pozytywną zdolnością kredytową, który podniesie nasze szanse na otrzymanie pożyczki;
 • zgromadzenie wkładu własnego (będzie to szczególnie ważne przy kredycie hipotecznym);
 • pozbycie się kart kredytowych czy rachunku odnawialnego (istnieje szansa, że w przypływie emocji wykorzystamy możliwość sięgnięcia po dodatkowe finansowanie, wpadając tym samym w spiralę zadłużenia;
 • wybór stałych rat kredytu – przyjmuje się, że są tańsze nawet o 25 proc. w porównaniu do rat malejących;
 • zawarcie związku małżeńskiego – dochód osób będących w stałym związku traktowany jest jako jeden, koszt prowadzenia gospodarstwa domowego dzielony jest więc na pół;

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Starając się o kredyt lub pożyczkę powinniśmy pamiętać, aby najpierw sprawdzić naszą zdolność kredytową. Jeśli wiemy, że otrzymujemy niewielki dochód, nie warto od razu składać wniosku pożyczkowego. Każda próba wzięcia pożyczki zostaje odnotowana w bazie Biura Informacji Kredytowej i niekorzystnie wpływa na naszą historię. Warto w takiej sytuacji skorzystać z możliwości poboru raportu z BIK, mówiącego o naszych finansowych możliwościach.

Ocena punktowa BIK znajdująca się w raporcie mówi o tym, czy rzeczywiście posiadamy sytuację, która umożliwia nam wnioskowanie o gotówkę w firmach pożyczkowych czy bankach. Choć nie jest to ostateczna ocena naszych możliwości, ponieważ pożyczkodawcy każdy wniosek rozpatrują indywidualnie, warto jest się nią zasugerować.

Pamiętajmy także o tym, iż możemy samodzielnie ocenić nasze szanse zdobycia pożyczki. W tym celu warto dokonać analizy domowego budżetu zestawiając nasz dochód z bieżącymi wydatkami. Warto w takim zestawieniu wziąć pod uwagę także wydatki, które czasem mogą przytrafić się niespodziewanie. Po dokonaniu obliczeń otrzymamy realną kwotę, jaka każdego miesiąca może zostać przeznaczona na ratę naszej pożyczki. Przyjmuje się, że miesięczna rata kredytu nie powinna przekraczać połowy naszego zarobku. W innym przypadku będziemy mieli problem z terminową spłatą zobowiązania.