Kiedy możliwe jest odstąpienie od umowy pożyczki?
26/09/2018
Odstąpienie od umowy pożyczki to prawo, jakie przysługuje pożyczkobiorcom. Pamiętajmy, że na rezygnację z umowy mamy 14 dni. Jeśli przekroczymy ten termin, podpisana umowa będzie obowiązująca. Jak wygląda odstąpienie od umowy w przypadku dokonania zakupów na raty?
Odstąpienie od umowy pożyczki – mamy na to 14 dni
Odstąpienie od umowy pożyczki to prawo, które przysługuje osobom sięgającym np. po pożyczki bez przelewania grosza przez internet. Na odstąpienie od podpisanej z pożyczkodawcą lub kredytodawcą umowy mamy 14 dni. Należy pamiętać, że termin ten jest nieprzekraczalny. Jeśli w tym czasie, nie złożymy odpowiednich dokumentów we właściwym miejscu, będą nas obowiązywały zawarte wcześniej w umowie warunki.
Pamiętajmy, że nie musimy podawać powodu, dla którego rezygnujemy np. z posiadania pożyczki. Wystarczy, że stwierdzimy, iż jest nam ona w rzeczywistości niepotrzebna.
Jak napisać odstąpienie od umowy pożyczki?
Napisanie odstąpienia od umowy wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy, że:
- Na górze dokumentu podamy jego tytuł (np. Formularz odstąpienia od umowy);
- Zamieścimy nasze oświadczenie, że odstępujemy od umowy;
- Zamieścimy dane kontrahentów oraz informacje dotyczące podpisanej wcześniej umowy;
- Na dole dokumentu podamy obowiązkową klauzulę o treści:
„Zgodnie z Rozdziałem 5 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. 126, poz. 715) oraz pkt. 7 Umowy Pożyczki niniejszym informuję o moim odstąpieniu od przedmiotowej Umowy Pożyczki nr”.
Naszą próbę dotyczącą anulowania zawartej umowy najlepiej złożyć osobiście w siedzibie instytucji, w której pożyczaliśmy pieniądze. Wysłanie jej pocztą na adres pożyczkodawcy również jest skuteczne, należy jednak pamiętać, że w przypadku jej rozpatrywania liczy się data stempla pocztowego.
Odstąpienie od umowy pożyczkowej – elementy
Odstąpienie od umowy pożyczki powinno zawierać takie dane jak:
- imię i nazwisko;
- adres zamieszkania;
- numer PESEL;
- dane kontaktowe;
- firmę, z którą zawarliśmy umowę;
- rodzaj i numer umowy;
- datę zawarcia umowy.
Koszt odstąpienia od umowy po 14 dniach
Odstąpienie od umowy pożyczki w trakcie 2 tygodni od jej podpisania jest zupełnie darmowe. Należy jednak pamiętać, że wraz z tą czynnością jesteśmy zobowiązani nie tylko do oddania całej pożyczonej od wierzyciela kwoty, ale także zapłacenia odsetek za powstały okres kredytowania. Mamy na to 30 dni. Pożyczkodawca z kolei musi nam zwrócić prowizję i opłaty poniesione w trakcie trwania umowy. Robi to pod warunkiem, że zaakceptuje nasz wniosek, a my się z nim rozliczymy według ustaleń.
Jeśli minie 14 dni od podpisania umowy z pożyczkodawcą i dopiero wtedy zdecydujemy, że chcemy zrezygnować z zawartej transakcji, mogą spotkać nas przykre konsekwencje. Rozwiązanie umowy może nastąpić wskutek porozumienia stron, jednak często wiąże się ono z poniesieniem dodatkowych opłat, a także kar zawartych w podpisanej umowie. Warto jest więc dokładnie przeczytać otrzymane od pożyczkodawcy dokumenty jeszcze przed ich podpisaniem.
Zakupy na raty – czy możemy odstąpić od umowy?
Często jedyną możliwością, aby osoby młode zbudowały swoją historię kredytową, jest dokonanie zakupów na raty. Jest to forma pożyczki, którą zaciągamy w banku współpracującym z siedzibą, w której dokonaliśmy zakupów. Sklep stanowi pewnego rodzaju pośrednika finansowego. Co w przypadku, gdy chcemy odstąpić od umowy podpisanej podczas robienia zakupów na raty?
Zakupy na raty 0 proc. nie podlegają pod kredyt konsumencki. W przypadku ich dokonania nie przysługuje nam możliwość odstąpienia od podpisanej umowy. Warto jednak zapytać o to sprzedawcę i sprawdzić w umowie zapis tego dotyczący. Może się zdarzyć, że pracownik sklepu z dobrej woli wyrazi zgodę na anulowanie transakcji.
O tym, dlaczego warto brać pożyczki ratalne, wie wielu z nas. Jedną z ich zalet jest to, wnioski rozpatrzone są indywidualne, dlatego mając nawet złą sytuację finansową nie musimy zakładać od razu odrzucenia naszego wniosku. Ważne jest jedynie to, aby nie tkwić w spirali zadłużenia. Co więcej, po takie pożyczki możemy wnioskować całkowicie przez internet. Często w sieci robimy również zakupy. Jest to forma kredytu konsumenckiego nosząca nazwę “kredyt wiązany”. W jego przypadku mamy prawo złożyć rezygnację z zakupu nie ponosząc przy tym konsekwencji. Mamy na to 14 dni. Jeśli spóźnimy się ze złożeniem dokumentów, zawarta umowa jest obowiązująca
Odstąpienie od umowy pożyczki – wzór
Wzór odstąpienia od umowy pożyczki znajdziemy w internecie, a także dokumentach, które otrzymaliśmy od naszego pożyczkodawcy w dniu zawiązywania transakcji. Nie musimy więc konstruować treści dokumentu samodzielnie. Wystarczy, że w gotowe rubryki wpiszemy najważniejsze dane.
źródło: enerad.pl/aktualnosci/jak-odstapic-od-umowy-pozyczki-wzor-odstapienia