Ile można wpłacić do banku bez kontroli?

25/10/2019

Chcesz zrobić przelew, ale zastanawiasz się, jakie kwoty bank zgłasza do urzędu skarbowego? Płatności powyżej 15 tys. euro uważane są za podejrzane. Pamiętajmy, że rozłożenie dużego przelewu na kilka mniejszych również zostanie wykryte przez bank. To dzięki systemowi antyfraudowemu. Czy urząd skarbowy może sprawdzić konto prywatne?

Jakie kwoty bank zgłasza do urzędu skarbowego?

Przelewy trafiające do banku nie zawsze są ręcznie sprawdzane. Pracownicy instytucji analizują tylko te płatności, których kwota przekracza ok. 65 tys. zł. Zdarza się, że klienci chcą uniknąć weryfikacji przelewu, dlatego zamiast jednego dużego, zlecają kilka mniejszych. Bank od razu wykrywa takie działanie, stosując system antyfraudowy.

Jakie kwoty bank zgłasza do urzędu skarbowego? Bank ma obowiązek kontrolować przelewy i zgłaszać podejrzane płatności powyżej 15 tys. Euro do Głównego Inspektoratu Instytucji Finansowych. Inspektorat decyduje o tym, czy sprawa zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego lub prokuratury. Nie musimy się jednak obawiać, że jeśli zrobimy przelew na dużą kwotę w dobrej wierze, zostanie on zatrzymany. Bank zweryfikuje jego prawidłowość i odbiorca przelewu otrzyma pieniądze

Jeśli to my jesteśmy odbiorcami dużego przelewu, który jest np. pożyczką ratalną czy prywatną, również zostaniemy sprawdzeni. Bank robi to w dobrej wierze, aby uniknąć działań przestępczych. Nawet, jeśli urząd skarbowy dowie się o wysokim dochodzie, nic nam nie zrobi.

Czy urząd skarbowy może sprawdzić konto osobiste?

Konto osobiste należy wyłącznie do nas. Bank ma jednak wgląd w naszą historię płatności, dlatego może na bieżąco monitorować wysokość otrzymywanych czy zlecanych przez nas przelewów. Urząd skarbowy również ma prawo sprawdzić wybrane konto prywatne. Zezwala na to ustawa z 1997 roku o ordynacji podatkowej. Wobec podatnika musi jednak zostać wszczęte postępowanie podatkowe.

Bank otrzymując wezwanie naczelnika urzędu musi udzielić mu najważniejszych informacji dotyczących płatnika. Wśród danych, które powinien udostępnić, są:

  • ilość posiadanych kont bankowych;
  • wyciągi z rachunków;
  • umowy pożyczkowe powiązane z kontami bankowymi.

Co ważne, urząd skarbowy nie od razu zwraca się po informacje do banku. Najpierw o podanie danych proszony jest podatnik. Gdy ten nie podejmie współpracy z US, o wskazanie potrzebnych informacji proszony jest bank.

Wysoki przelew na rachunek własny

Zdarza się, że przelewamy pieniądze pomiędzy własnymi rachunkami. Czy wysoki przelew na rachunek własny może zostać zgłoszony przez bank do urzędu skarbowego? Może, jeśli przekracza on wartość 15 tys. Euro. To kwota, która bez względu na odbiorcę przelewu, wygląda podejrzanie.

Rozbieżność pomiędzy naszymi wydatkami, a dochodami, może zostać sprawdzona przez bank. Jeśli więc otrzymamy dodatkowe pieniądze od bliskich w ramach np. pożyczki od rodziny, należy zgłosić ją do urzędu skarbowego. Będziemy wtedy zobowiązani do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podatek od przelewu – kto musi go zapłacić?

Wysoki dochód, który pojawi się na naszym koncie, powinien zostać opodatkowany. Kiedy powinniśmy zapłacić podatek? Jeśli na naszym koncie pojawiły się różnego rodzaju prezenty pieniężne lub daniny, np.: prezenty urodzinowe, ślubne czy komunijne.

Zgodnie z art. 9.1 i 14.3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn, dodatkowa opłata do urzędu skarbowego obowiązuje przy otrzymaniu darowizny przekraczającej następujące kwoty:

  • 9637 zł w pierwszej grupie podatkowej (darowizna od małżonka, zstępnych, wstępnych, rodzeństwa, ojczyma, macochy, pasierba, zięcia, synowej i teściów);
  • 7267 zł od zstępnych rodzeństwa, rodzeństwa rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
  • 4902 zł od pozostałych osób.

Jeśli US odkryje podejrzaną nadwyżkę w naszym budżecie, będziemy zmuszeni do opłacenia podatku. Wynosi on 75 proc. Co więcej, możemy zostać pozbawieni wolności do lat 5 lub zobowiązani do zapłacenia grzywny w wysokości do 720 stawek dziennie.

Bezpieczne tytuły przelewów

Dokonując np. wcześniejszej spłaty pożyczki czy przelewając pieniądze za mieszkanie, dobrze jest odpowiednio zatytułować płatność. Jakie są bezpieczne nazwy przelewów, które możemy użyć? Jest to np. “opłata za mieszkanie”, “rata za studia” czy “spłata pożyczki nr …”. Pamiętajmy, że tytuł przelewu widoczny jest zarówno dla banku, jak i odbiorcy płatności. Unikajmy nazewnictwa typu “prezent, ponieważ bank może pomyśleć, że jest to darowizna, która nie została zgłoszona do US.

Złym pomysłem jest również tytułowanie przelewów przy użyciu słów: “komornik” czy “zadłużenie”. Bank analizując naszą historię płatności w celu oceny zdolności kredytowej, może zatrzymać się przy takim przelewie i czas rozpatrzenia naszego wniosku np. o pożyczkę ulegnie wydłużeniu. Najbezpieczniej jest wpisywać w formularz hasła typu: “przelew środków” czy “płatność”.