Wczesniejsza splata kredytu

Wcześniejsza spłata kredytu – zwrot prowizji?

10/10/2018

Wcześniejsza spłata pożyczki to możliwość, jaką daje nam zarówno bank, jak i firmy pożyczkowe działające online. Aby spłacić kredyt przed czasem, należy zgłosić swój zamiar pożyczkodawcy oraz przelać na jego konto pieniądze. Pamiętajmy, że w wyniku wcześniejszej spłaty pożyczki zostanie nam zwrócona prowizja oraz odsetki za niewykorzystany okres kredytowania.

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu?

Wcześniejsza spłata kredytu to możliwość regulacji zadłużenia przed wyznaczonym wcześniej terminem. Przedterminowa spłata może dotyczyć zarówno kredytu bankowego, jak i np. pożyczki bez przelewania grosza do 7 000 zł przez internet. Jeśli jesteśmy pewni, że chcemy oddać pożyczkodawcy pieniądze znacznie wcześniej niż planowaliśmy, musimy mu o tym powiedzieć.

Zostaniemy wtedy poinformowani o tym, czy taka możliwość w ogóle istnieje oraz ile właściwie mamy do zapłaty po odjęciu wszelkich opłat za czas kredytowania, którego nie wykorzystaliśmy.

Jak wcześniej spłacić pożyczkę?

Wcześniejszej spłaty kredytu dokonujemy w taki sam sposób, w jaki przelewali byśmy kredytodawcy pieniądze za kolejną ratę. Potrzebne nam będą: numer naszej pożyczki, a także specjalny numer konta kredytodawcy. Istnieje możliwość, aby ktoś inny dokonał za nas przedterminowej spłaty pożyczki. W tytule przelewu należy zamieścić jedynie numer spłacanego przez nas kredytu.

Warto przed podjęciem decyzji dotyczącej wcześniejszej spłaty zadłużenia dowiedzieć się, czy jest ono darmowe. Informację taką powinniśmy uzyskać już w momencie wnioskowania o pożyczkę, dlatego warto np. zajrzeć w podpisaną umowę kredytową. Jeśli nie znajdziemy tam zapisu o przedterminowej spłacie pożyczki, zapytajmy o to naszego pożyczkodawcę.

Zwrot prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu

Pamiętajmy, że w momencie wcześniejszej spłaty kredytu na kredytodawcy ciąży obowiązek rozliczenia się z nami. Oznacza to, że kredytodawca musi zwrócić nam prowizję oraz odsetki powstałe za niewykorzystany przez nas czas kredytowania. Pożyczkodawca informujący nas o pozostałej do zapłaty kwocie powinien wziąć już pod uwagę te rozliczenie.

Pamiętajmy, że nie każda opłata zostanie nam zwrócona. Opłata przygotowawcza czy administracyjna są opłatami wnoszonymi jednorazowo. Nie przysługuje nam ich zwrot. Nie zostanie nam także zwrócona kwota, jaką ponieśliśmy w ramach ubezpieczenia.

Wcześniejsza spłata pożyczki i przedłużenie terminu spłaty

W przypadku pożyczek online klient musi poinformować wcześniej o zamiarze wcześniejszej spłaty zadłużenia. W ten sposób dowie się, ile rzeczywiście musi jeszcze zapłacić.

Nie każdy może spłacić pożyczkę przed czasem. Są też takie osoby, które nie mają możliwości zapłacenia jej w terminie. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Wystarczy, że odpowiednio wcześnie zgłosimy pożyczkodawcy nasz problem.

To, że aktualnie nie mamy pieniędzy na spłatę pożyczki nie znaczy, że nie spłacimy jej za jakiś czas. Pożyczkodawca może nam zaproponować przedłużenie terminu spłaty pożyczki. Zyskując kolejne kilka lub kilkanaście dni zyskujemy czas, który przyda nam się na zgromadzenie odpowiedniej ilości pieniędzy. Pamiętajmy, że taki manewr nie zachwieje naszej oceny punktowej BIK, ponieważ prolongata w spłacie nie jest tożsama z opóźnieniem.