Ocena punktowa BIK to jeden z kluczowych czynników przy zaciąganiu zobowiązania

Jak ocena punktowa BIK wpływa na przyznanie zobowiązania finansowego?

21/09/2017

Jeżeli chcemy otrzymać kredyt w banku, jednym z najważniejszych czynników, dotyczących oceny potencjalnego klienta, będzie tzw. scoring BIK. Zobacz, w jaki sposób szacowana jest nasza zdolność kredytowa i jakie ma znaczenie w przypadku pożyczek pozabankowych.

Czym jest ocena punktowa w BIK?

Ocena punktowa BIK (nazywana również scoringiem) określa nie tylko wiarygodność finansową klienta, ale przede wszystkim jego zdolność kredytową. Jest ona wyliczana w oparciu o terminowość zwrotu poprzednich zobowiązań. Klient jest również porównywany do innych pożyczkodawców, którzy zwracali swoje należności o czasie.

Ostateczna ocena jest zatem pochodną sumy punktów, które wnioskodawca uzyskuje za poszczególne elementy swojego profilu w bazie BIK. Może ona przyjąć wartość od 192 do 631. Punkty są następnie przeliczane na tzw. gwiazdki. Zależność między punktami a gwiazdkami przedstawia się następująco[1]:

  • Od 192 do 279 punktów – 1 gwiazdka
  • Od 280 do 367 punktów – 2 gwiazdki
  • Od 368 do 455 punktów – 3 gwiazdki
  • Od 456 do 543 punktów – 4 gwiazdki
  • Od 544 do 631 punktów – 5 gwiazdek

Warto również pamiętać, że indywidualną ocenę otrzymuje każda osoba, która kiedykolwiek zaciągnęła zobowiązanie w banku lub w instytucji spoza sektora bankowego. Nie ma przy tym znaczenia, czy należność oddała na czas, czy też wciąż zalega z długiem względem firmy pożyczkowej.

Scoring BIK a kredyt hipoteczny

Ocena punktowa w BIK to podstawowy czynnik, jaki biorą pod uwagę banki przy udzielaniu kredytu. Jeżeli jest ona zbyt niska, szansa na otrzymanie kredytu jest bardzo niewielka. Dla banków bowiem, najważniejsza jest nasza zdolność kredytowa, która przede wszystkim określa naszą ogólną wiarygodność finansową.

W przypadku kredytu hipotecznego, bardzo duże znaczenie będą miały również nasze comiesięczne dochody. Chcąc otrzymać zobowiązanie w banku, muszą się one mieścić na odpowiednim pułapie. Niejednokrotnie będziemy musieli również potwierdzić, że jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę.

Scoring BIK a pożyczka pozabankowa

W przypadku pożyczek pozabankowych, ocena punktowa BIK nie ma aż tak dużego znaczenia. Jeżeli nasza zdolność kredytowa nie jest wystarczająca do otrzymania kredytu, warto zdecydować się np. na pożyczkę ratalną w jednej z instytucji pożyczkowych spoza sektora bankowego.

Firmy pożyczkowe często nie przykładają tak dużej wagi do rejestru BIK, jak banki. Mogą za to sprawdzić dane na temat swoich klientów w innej bazie, takiej jak np. BIG ERIF, BIG InfoMonitor, czy KRD.

Najczęściej jednak, podstawowym kryterium przyznania chwilówki lub pożyczki na raty, jest dochód wnioskodawcy. Warto jednak pamiętać, że zwykle nie musi on wynikać z jakiejkolwiek umowy o zatrudnienie. Instytucje pozabankowe akceptują również różnego rodzaju świadczenia rodzinne i socjalne. Na ogół możliwe jest zatem zaciągnięcie zobowiązania na emeryturę, rentę, alimenty, czy też zasiłek z MOPS-u/GOPS-u.

Jeżeli dysponujemy odpowiednimi dochodami, a nasz wniosek o pożyczkę zostanie odrzucony, prawdopodobnie nie spełniamy innych kryteriów, narzucanych przez zdecydowaną większość firm pożyczkowych (takich jak np. wiek pożyczkobiorcy, czy obowiązek posiadania stałego miejsca zamieszkania na terenie Polski).

Jak sprawdzić scoring BIK?

Swoją ocenę punktową możemy w łatwy sposób sprawdzić przez internet. Służą do tego specjalne raporty, które w każdej chwili możemy pobrać ze strony Biura Informacji Kredytowej. Ile kosztuje raport BIK? Za pojedyncze, jednorazowe zestawienie zapłacimy 36 zł. Istnieje również możliwość wykupienia specjalnego pakietu w cenie 79 zł za rok.

Abonament zawiera 12 kompleksowych raportów, wysyłanych do klienta co miesiąc. Dodatkowo, umożliwia on zastrzeżenie swoich dokumentów tożsamości. Pakiet daje również dostęp do tzw. Alertów BIK, niezwykle pomocnych w sytuacji, w której ktoś próbuje zaciągnąć zobowiązanie na nasze dane osobowe.

Nowi użytkownicy mogą również pobrać zupełnie bezpłatny raport BIK. Będą w nim jednak zawarte jedynie podstawowe informacje, dotyczące zdolności kredytowej klienta. Darmowy raport BIK nie zawiera bowiem danych na temat scoringu pożyczkobiorcy oraz historii spłaty jego zobowiązań.

Jak poprawić swój BIK?

Istnieje kilka sposobów na poprawienie swojej oceny punktowej w BIK. Podstawą jest oczywiście spłacanie swoich należności w terminie. Ponadto, nie warto również składać dużej ilości wniosków o pożyczkę w tym samym czasie. Takie działanie z pewnością zostanie odnotowane w rejestrze i może się przyczynić do obniżenia naszego scoringu.

Jeżeli oddamy zobowiązanie w terminie, warto także wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób, dla poszczególnych instytucji finansowych będziemy bardziej wiarygodni, niż osoby, które składają wniosek pożyczkowy po raz pierwszy.

Ciekawym sposobem na poprawienie scoringu BIK jest także zaciąganie pożyczek na niewielkie sumy i oddawanie ich w terminie. Podobny efekt przyniesie też założenie karty kredytowej (w tym przypadku musimy jednak uważać, aby nie przekroczyć jej limitu). W ten sposób zostaniemy uznani za wiarygodnych pożyczkobiorców, którzy potrafią dobrze zarządzać swoimi należnościami.

Pożyczki ze złą historią kredytową – kiedy scoring nie wpłynie na przyznanie zobowiązania?

Część potencjalnych pożyczkodawców pozostaje w sytuacji, w której nie może się wykazać ani pozytywną historią kredytową, ani stałym, udokumentowanym źródłem dochodu. Dużo osób ma również różnego rodzaju długi. Czy w takim przypadku można otrzymać zobowiązanie finansowe?

Pożyczka ze złą historią kredytową i niskimi dochodami jest możliwa, jednak na ściśle określonych warunkach. Jedną z opcji jest zaciągnięcie należności z pomocą żyranta. Poręczyciel będzie stanowił zabezpieczenie pożyczki i w razie potrzeby będzie również zobligowany do spłacenia naszych zobowiązań.

Inna możliwością są tzw. pożyczki pod zastaw. Jeśli zdecydujemy się na taką alternatywę, ochronę należności będzie stanowiła określona ruchomość bądź nieruchomość. Stosowną formą zabezpieczenia w takim przypadku będzie zatem np. sprzęt elektroniczny, samochód lub nawet mieszkanie wnioskodawcy.

Jeżeli nie wiemy, gdzie szukać informacji odnośnie pożyczek ratalnych, oferujących zaciągnięcie zobowiązania na wspomnianych wyżej warunkach, warto skorzystać z różnego rodzaju porównywarek pożyczek, rankingów oraz pośredników online.
__________________________________________________________
[1] Poradnik BIK, https://www.bik.pl/poradnik-bik/czym-jest-ocena-punktowa