Przelew na złe konto. Jak odzyskać pieniądze i czy da się anulować przelew bankowy

Przelew na złe konto. Jak odzyskać pieniądze i czy da się anulować przelew bankowy

15/01/2020

Pomyliłeś jedną cyfrę w numerze konta i pech chciał, że przelew trafił do innego nadawcy niż prawidłowy. Co robić? Te pieniądze można odzyskać, a to, w jaki sposób, zależy od konkretnej sytuacji. Jak więc odzyskać pieniądze z błędnego przelewu bankowego szybko i bez stresu?

Błędny przelew między rachunkami. Jak odzyskać pieniądze?

Pomyłka w czasie wysyłania przelewu może mieć negatywne konsekwencje. Jeśli zaciągnęliśmy pożyczkę online na raty, to niski koszt raty zależy m.in. od terminowości spłaty. W przypadku promocyjnych darmowych pożyczek taka pomyłka może się wiązać z koniecznością poniesienia zwykłych opłat takiego zobowiązania.

Sposób odzyskania pieniędzy ze złego przelewu zależy od rodzaju popełnionej pomyłki. Do najpopularniejszych należy przelew na zamknięte konto, błędny przelew bankowy między własnymi rachunkami oraz przelew do niewłaściwej osoby. W przypadku przelewu na nieistniejący rachunek bankowy nie ma konieczności składania wniosku o zwrot przelewu. Pieniądze automatycznie zostaną zwrócone na nasze konto w czasie kolejnej sesji Elixir. W zależności od dnia wysłania przelewu na zwrot możemy czekać maksymalnie do 4 dni.

Bardziej skomplikowaną sprawą może okazać się przelew do niewłaściwej osoby. Jeśli pieniądze zostały już zaksięgowane, to wycofanie zlecenia nie będzie możliwe. W tej sytuacji musimy złożyć reklamację do banku. Pamiętajmy, że taką reklamację może złożyć tylko właściciel konta, a w przypadku konta wspólnego – jeden z właścicieli. Ma to na trzy dni od momentu wysłania złego przelewu.

Po złożeniu reklamacji, bank może wysłać do niewłaściwego odbiorcy przelewu wezwanie do zwrotu omyłkowo otrzymanych środków. Zwrot pieniędzy może nastąpić na specjalny rachunek techniczny. Osoba zwracająca ma zapewnioną pełną anonimowość. Zwrot środków następuje w czasie 1 dnia roboczego. Jeśli środki nie zostaną zwrócone w tym czasie, sprawę powinniśmy skierować na drogę sądową na podstawie Art. 405 Kodeksu Cywilnego. W takiej sytuacji cała procedura może potrwać jeszcze dłużej. Z tego powodu warto również sprawdzić, które instytucje pozwalają na przedłużenie terminu spłaty pożyczki lub refinansowanie.

Przelew na niewłaściwe konto między własnymi rachunkami

Trzecią sytuacją jest wysłanie niewłaściwego przelewu pomiędzy rachunkami własnymi. Osoby posiadające więcej niż jedno konto w danym banku mają możliwość przesyłania środków z rachunku na rachunek. Może się zdarzyć, że pieniądze prześlemy nie na konto oszczędnościowe, ale np. na rachunek walutowy.

Takie pomyłki się zdarzają. Jednak takie przelewy są księgowane natychmiast i nie da się ich anulować. Dlatego należy złożyć reklamację. Banki jednak niechętnie realizują tego typu wnioski.

Anulowanie złego przelewu – czy to możliwe?

Jeśli wysłaliśmy przelew wewnętrzny (na konto odbiorcy w tym samym banku), cofnięcie go nie będzie możliwe. Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i pieniądze przesyłają natychmiast. W tym przypadku należy zgłosić reklamację.

Jeśli jednak wysłaliśmy pieniądze na konto znajdujące się w innym banku niż nasz (przelew zewnętrzny), mamy możliwość anulowania przelewu. Musimy to zrobić przed najbliższą wychodzącą sesją. Przelewy te działają w oparciu o trzy sesje rozliczeniowe w ciągu dnia. W każdym banku godziny sesji Elixir są inne, ale odbywają się rano, popołudniu i wieczorem (maks. godz. 18).

Ważne! Tylko niektóre banki udostępniają możliwość anulowania przelewu przez klienta, z poziomu bankowości elektronicznej. Jeśli chcemy założyć konto w wybranym banku, możemy sprawdzić, czy ma on akurat taką opcję.

Jak anulować przelew zewnętrzny? Istnieją trzy sposoby:

  • Sposób 1 – samodzielnie z poziomu aplikacji mobilnej bądź bankowości internetowej,
  • Sposób 2 – przez infolinię banku,
  • Sposób 3 – osobiście w oddziale banku.

Wycofanie przelewu wiąże się z poniesieniem kosztu operacji bankowej. Może on wynieść od 20 do 120 zł.

Jak zabezpieczyć się przed wysłaniem przelewu na złe konto?

Odzyskanie pieniędzy wysyłanych na złe konto może być czasochłonne i trudne. Z tego powodu lepiej zapobiegać takim pomyłkom. Jak to zrobić? Warto przed wysłaniem przelewu jeszcze raz sprawdzić, czy na pewno wpisaliśmy poprawny numer konta. Szczególną uwagę warto zachować wykonując przelew zagraniczny.

Zabezpieczeniem przed pomyłką może być ustanowienie odbiorcy zdefiniowanego i przelewu stałego (jeśli często wysyłamy pieniądze do tej samej osoby/instytucji). Pamiętajmy jednak, że numer rachunku może zostać zmieniony. Przed wysłaniem przelewu warto sprawdzać czy posiadamy aktualne dane dotyczące konta znajomego bądź instytucji, do której wpłacamy pieniądze.

Najważniejsze przy wykonywaniu przelewu jest zachowanie uwagi. Pamiętajmy, że okres 30 dniowego zwrotu pieniędzy może przyczynić się do opóźnień w spłacie pożyczki. To z kolei ma wpływ na pogorszenie historii kredytowej.