Firmy pozabankowe udzielają pożyczek studentom.

Pożyczka studencka – skąd pożyczka dla młodych?

10/04/2019

Pożyczka na studia dostępna jest online. Aby się o nią ubiegać, należy spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest pozytywna zdolność kredytowa. Pamiętajmy, że pożyczka dla młodych wypłacana jest jednorazowo. Jeśli boimy się, że wykorzystamy pieniądze na niewłaściwy cel, możemy wnioskować o kredyt studencki. Jest on wypłacany w ratach. Jak wnioskować o pożyczkę studencką?

Ile kosztują studia?

Bez względu na to czy studiujemy dziennie, czy zaocznie, ponosimy opłaty. Są one związane z wynajem lokum czy wyżywieniem. Trudno wskazać, ile kosztują studia. Kwota ta będzie zależała od kilku czynników: lokalizacji czterech kątów, ilości rozrywki czy miejsca, w którym spożywamy posiłki.

Do miesięcznych wydatków studenta wliczają się:

 • stancja – od 800 zł;
 • czesne – ok. 500 zł;
 • wyżywienie – ok. 500 zł;
 • bilet miesięczny – ok. 150 zł ;
 • ksero – ok. 20 zł;
 • rozrywka – ok. 200 zł;
 • pozostałe wydatki – ok. 150 zł.

Pamiętajmy, że wysokość wydatków studenta może się różnić w związku z trybem życia, który prowadzi. Studenci mieszkający z rodzicami z pewnością zapłacą mniej.

Pożyczka na studia a kredyt studencki

Jak pokazują badania “Student w pracy 2018”, coraz więcej studentów podejmuje się pracy w trakcie okresu nauki. Niestety średnie zarobki netto wynoszą 1 800 zł. Nie jest to zadowalające wynagrodzenie w porównaniu z ilością wydatków osób młodych. Skąd więc wziąć pieniądze na edukację? Jedną z opcji jest kredyt studencki. Oferują go banki przy współpracy z uczelniami. Wnioskowanie o ten produkt wiąże się jednak z dopełnieniem wielu formalności.

Alternatywą dla kredytu studenckiego są szybkie pożyczki bez przelewania grosza. Dostępne są one całkowicie online. Dzięki minimum formalności pieniądze mogą trafić na nasze konto nawet tego samego dnia. Co ważne, nie musimy podawać celu pożyczki na studia. Jej wysokość wynosi od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Pożyczka na studia to pożyczka na dowód. Oznacza to, że ubiegając się o dodatkowe pieniądze nie będziemy musieli przedstawiać zaświadczeń z zakładu pracy. Nasza wiarygodność zostanie sprawdzona na podstawie danych zawartych w rejestrach dłużników.

Pożyczka dla studenta – warunki

Choć pożyczka studencka oparta jest o minimum formalności, wnioskowanie o nią wymaga posiadania pozytywnej zdolności kredytowej. Warto wiedzieć, jak ją zwiększyć. To jednak nie jedyny warunek, aby dostać pieniądze. O dodatkowe finanse możemy wnioskować jeśli:

 • posiadamy przynajmniej 18 lat;
 • otrzymujemy regularnie dochód;
 • posiadamy dowód osobisty;
 • nasze konto bankowe jest aktywne;
 • posiadamy telefon komórkowy do ewentualnej weryfikacji tożsamości;
 • nie mamy wpisów w rejestrach BIG czy BIK;
 • jesteśmy obywatelami Polski;
 • posiadamy stały adres zamieszkania na terenie kraju.

Warunki w poszczególnych firmach pożyczkowych mogą się nieco różnić. Warto je sprawdzić jeszcze przed zawarciem transakcji.

Jak złożyć wniosek o pożyczkę studencką?

Pożyczki dostępne w sektorze pozabankowym są pożyczkami bez umowy o pracę. O dodatkowy zastrzyk gotówki możemy wnioskować będąc zatrudnionym na umowę o dzieło czy zlecenie. Akceptowane są również dochody pochodzące z renty, emerytury czy kontraktu. Warto pamiętać, że stypendium czy alimenty wzmocnią naszą zdolność kredytową. Wypełniając wniosek o pożyczkę studencką warto zsumować otrzymywany dochód.

Dokumenty dotyczące pożyczki powinniśmy złożyć online. Wystarczy, że wejdziemy na stronę internetową pożyczkodawcy i wypełnimy zamieszczony tam formularz. Będziemy musieli podać w nim dane pochodzące z naszego dowodu osobistego.

Kolejnym krokiem będzie wskazanie kwoty pożyczki oraz okresu jej spłaty. Po przesłaniu zgłoszenia nastąpi weryfikacja danych. Pożyczkodawca sprawdzi też naszą wypłacalność. Jeśli nie będzie miał do nas zastrzeżeń, otrzymamy pieniądze.

Kredyt dla studenta – na jakich warunkach?

Studenci, którzy boją się sięgnąć po jednorazową pożyczkę, mogą skorzystać z kredytu bankowego. Wypłacany jest on w miesięcznych ratach. Niestety aplikacja o kredyt dla studenta wymaga wizyty w banku i dopełnienia kilku formalności. Student musi mieć od 18 do 25 lat. Co ważne, dochód na osobę w jego rodzinie nie może przekroczyć 2 500 zł.

Niezbędne do otrzymania kredytu studenckiego jest dostarczenie zaświadczenia o studiowaniu. Musimy również potwierdzić, ile osób liczy nasza rodzina. Często wymaga się także zabezpieczenia kredytu. O decyzji kredytodawcy zostaniemy poinformowani po kilku dniach. Jeśli ocena ryzyka kredytowego będzie korzystna, pieniądze trafią na nasze konto.

Pamiętajmy, że wnioskowanie o kredyt wymaga posiadania rachunku w polskim banku. Pożyczki online dostępne są również dla osób, które konta nie mają. Studenci aplikujący o dodatkową gotówkę mogą ją odebrać np. na poczcie, korzystając z czeku GIRO. Warto przeanalizować nasze możliwości przed wyborem właściwego produktu finansowego.