Podatek od pożyczki - kto płaci PCC?

Podatek od pożyczki – kto płaci PCC?

20/11/2019

Ustawa z 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych nakłada na nas obowiązek zapłaty za udzielanie zobowiązań. Podatek od pożyczki muszą zapłacić wszystkie osoby niespokrewnione, które udzieliły pożyczki na kwotę powyżej 1 000 zł. W przypadku osób spokrewnionych ta suma jest znacznie większa. Kto i kiedy płaci podatek od pożyczki w rodzinie, a kto jest z niego zwolniony? Przeczytaj tekst i dowiedz się wszystkiego na ten temat!

Kto płaci podatek od pożyczki?

Zgodnie z Ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, pożyczki podlegają opodatkowaniu. Nie dotyczy to jednak pożyczek bez przelewania grosza online. Za to PCC muszą zapłacić wszyscy ci, którzy sięgają po pożyczki prywatne.

Są to więc wszystkie pożyczki społecznościowe udzielane przez:

 • obcych nam ludzi,
 • znajomych,
 • rodzinę.

W przypadkach pożyczek od osób niespokrewnionych z nami podatek PCC wynosi 0,5 proc. Do niedawna wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych wynosiła 2 proc., ale w 2019 r. została obniżona. Podatku od pożyczki prywatnej – od obcej nam osoby – nie zapłacimy wyłącznie wtedy, gdy kwota zobowiązania nie przekroczy 1 000 zł. W przeciwnym razie obowiązuje nas nie tylko zgłoszenie pożyczki do urzędu skarbowego, ale także obowiązkowa opłata.

Brak zgłoszenia pożyczki i odprowadzenia podatku w Urzędzie Skarbowym wiąże się z koniecznością zapłaty sankcyjnej stawki podatku. Wynosi ona aż 20 proc. podstawy opodatkowania. Jak z kolei przedstawiają się opłaty za wzięcie pożyczki od rodziny?

Podatek od pożyczki – kto jest z niego zwolniony?

Zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych podlegają pożyczki od rodziny, ale tylko niektóre. Warunkiem do zwolnienia jest udzielanie pożyczki przez osoby z pierwszej grupy podatkowej. Kto się do niej zalicza?

 • Małżonek;
 • zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki);
 • wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie);
 • rodzeństwo;
 • ojczym;
 • macocha;
 • pasierb;
 • zięć;
 • synowa;
 • teściowie.

Aby pożyczka w rodzinie zwolniona była z podatku, jej wysokość nie może przekroczyć 9 637 zł w ciągu 5 lat. Jeśli kwota zobowiązania wykracza poza ustaloną stawkę, należy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację podatkową PCC-3 w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych. Mamy na to 14 dni od momentu dokonania czynności.

Pamiętajmy, że przekazanie pożyczki musimy udokumentować. W tym celu wystarczy potwierdzenie wykonania przelewu lub przekaz pocztowy. Jeśli tego nie zrobimy, a wyjdzie na jaw, że pożyczyliśmy komuś pieniądze, będziemy zobowiązani do zapłacenia kary, a nasza historia kredytowa automatycznie się pogorszy.

Deklaracja podatkowa PCC-3 online. Jak ją wypełnić i złożyć?

Aby poinformować urząd skarbowy o przekazaniu pożyczki prywatnej, należy złożyć w odpowiedniej instytucji deklarację podatkową. To forma obowiązkowego przekazania informacji dla celów podatkowych. W Polsce obowiązuje kilkadziesiąt deklaracji podatkowych, w tym deklaracja podatkowa PCC-3. Możemy ją złożyć online.

Jak wypełnić PCC-3? W tym celu należy wejść na stronę internetową www.e-deklaracje.gov.pl i wybrać rodzaj podatku, który chcemy rozliczyć (w tym przypadku PCC). Teraz wystarczy kliknąć w panel “e-Deklaracje PCC”, podać najważniejsze dane potrzebne do złożenia wniosku oraz go podpisać. Zrobimy to za pomocą elektronicznego podpisu.

Co ważne, na stronie internetowej www.e-deklaracje.gov.pl znajduje się dokładna instrukcja dotycząca tego, jak wypełnić PCC-3. Jeśli nie chcemy składać wniosku przez internet, możemy pobrać dokument i złożyć go fizycznie w odpowiednim urzędzie skarbowym.

Deklaracja podatkowa zbiorcza PCC-4 – w jakich przypadkach należy ją złożyć?

Od 1 lipca 2019 obowiązują nowe zasady dotyczące deklaracji PCC dla podatników, którzy dokonali minimum trzech czynności cywilnoprawnych w miesiącu. Mogą oni złożyć w urzędzie skarbowym jedną zbiorczą deklarację podatkową PCC-4. Jest jednak pewien warunek. Czynności powinny nastąpić po sobie w terminie do 14 dni.

Zbiorcza deklaracja podatku PCC-4 musi zawierać takie dane jak:

 • okres deklaracji;
 • dane podatnika;
 • cel deklaracji;
 • obliczona kwota podatku PCC;
 • podpis podatnika.

Na złożenie zbiorczej deklaracji PCC-4 mamy czas do 7 dnia następnego miesiąca. Jest to duże ułatwienie dla osób, które udzielają pożyczek osobom będącym np. w spirali zadłużenia, sprzedają prawa majątkowe czy rzeczy ruchome. Deklaracja podatkowa zbiorcza to mniej formalności.

Pożyczka prywatna czy pożyczka w firmie pożyczkowej? Gdzie lepiej?

Jeśli potrzebujemy zastrzyku gotówki, w pierwszej kolejności prosimy o pomoc bliskich. Nie zawsze chcemy jednak, aby wiedzieli oni o naszych problemach finansowych. Stąd równie często brane są pożyczki prywatne od obcych ludzi oraz pożyczki pozabankowe. Oba rodzaje finansowania mają swoje plusy i minusy.

Pożyczka prywatna dostępna jest od ręki. Możemy się o nią ubiegać, nawet mając zadłużenie odnotowane w rejestrach dłużników.Od takiej pożyczki prywatnej musimy jednak odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Warto w takiej sytuacji pomyśleć o pożyczce pozabankowej na dowód osobisty. Udzielana jest ona bez zbędnych formalności. Pracownicy firmy pożyczkowej pomagają dopasować produkt nie tylko do oczekiwań, ale przede wszystkim zdolności kredytowej. O takie zobowiązanie mogą ubiegać się osoby od 18 roku życia. Często pożyczki online są zupełnie darmowe, a podatek od pożyczki w przypadku zobowiązania pozabankowego nas nie dotyczy.

Kwota pożyczki
-

Liczba rat
-

Odsetki
-

Prowizja
-

Kwota do spłaty
-

RRSO
-

Wysokość raty
-

Minimalny okres spłaty: 2 miesięce, maksymalny okres spłaty: 48 miesięcy. Maksymalne RRSO: 127,06%.