Co trzeba wiedzieć o karcie walutowej?

Co trzeba wiedzieć o karcie walutowej?

19/05/2020

Płatność zwyczajną kartą debetową za granicą to proszenie się o dodatkowe opłaty. Kantory na miejscu nie są dużo tańsze. Czy istnieje jakiś prosty sposób by zaoszczędzić pieniądze na wymianie walut? Okazuje się, że tak. Sprawdź na czym polega karta walutowa.

Co to jest karta walutowa?

Karta walutowa to karta płatnicza która umożliwia dokonywanie płatności w obcej walucie. Może przyjmować formę karty walutowej na jedną walutę, albo częściej karty wielowalutowej, pozwalającej na transakcje w kilku walutach.

Karta wielowalutowa podczas transakcji w obcej walucie automatycznie wybiera należący do nas odpowiadający jej rachunek walutowy, o ile został wcześniej zasilony odpowiednią kwotą zagranicznej waluty. Większość kart wielowalutowych obsługuje główne zagraniczne waluty, czyli USD, EUR i GBP. Konto walutowe to nie tylko dobry pomysł na wakacje czy zakupy zagranicą. Można je wykorzystać choćby do stworzenia poduszki finansowej w obcej walucie, zabezpieczając się w taki sposób na wypadek utraty wartości przez złotówkę.

Karty tego typu wydawane w większości banków posiadają opcję automatycznego przewalutowania. Oznacza to, że nie trzeba do nich podpinać kont walutowych. Karta sama przewalutuje transakcję po kursie wymiany organizacji płatniczej, który zazwyczaj jest podobny do kursu wymiany w kantorze internetowym. Oznacza to, że pieniądze zostaną przewalutowane właściwie najtaniej, jak jest to możliwe dla zwykłego konsumenta. Uwaga! Posiadanie karty walutowej nie oznacza, że przelew zagraniczny zostanie przewalutowany tak korzystnie jak transakcja bezgotówkowa. Prawdopodobnie bank przeliczy taką operację według kursu własnego kantoru.

Jak wybrać najlepszą kartę wielowalutową?

Nie wszystkie karty walutowe posiadają takie same funkcje. Przed wyborem karty wielowalutowej warto jest przejrzeć ofertę banków oraz innych dostawców kart tego typu. Być może warto założyć konto walutowe w instytucji innej niż nasza macierzysta tylko z powodu jednego wyjazdu. Przy wydatkach typowych dla wakacji może to oznaczać nawet setki złotych oszczędności. Postaraliśmy się odnaleźć wszystkie czynniki na które warto zwrócić uwagę przy wyborze karty:

 • Obsługiwane waluty – im więcej, tym lepiej.
 • Czy kantor danego banku oferuje atrakcyjne kursy.
 • Funkcja automatycznego przewalutowania po kursie transakcji płatniczej.
 • Sposób wyliczania kursu w weekend. Niekiedy banki zabezpieczają się przed ryzykiem kursowym w weekend i doliczają specjalną marżę.
 • Kwota operacji bez dodatkowych opłat.
 • Koszt wypłaty z bankomatu.
 • Funkcja karty wirtualnej – czy kartą da się płacić za zagraniczne zakupy w internecie?
 • Koszt konta walutowego przypisanego do karty.
 • Miesięczny koszt samej karty.
 • Koszt konta osobistego do którego przypisana jest karta.
 • Bonusy i promocje bankowe.

Karty wielowalutowe oprócz banków obsługuję też instytucje finansowe zbliżone do banków. Warto rozważyć również i ich ofertę, bo do niekiedy oferują warunki lepsze od bankowych. W dodatku wydawane przez nie karty funkcjonują niekiedy na zasadzie prepaid, co oznacza, że potencjalnie można na niewpłacać pieniądze bez kontroli wścibskich instytucji.

Kantor a karta walutowa

Jeżeli posiadamy wcześniej zgromadzone środki w odpowiedniej walucie na koncie walutowym, to na karcie walutowej nie zapłacimy żadnej opłaty za przewalutowanie. Transakcja odbędzie się na dokładnie takich samych zasadach jak transakcja w złotówkach w kraju.

Inaczej sprawa ma się z automatycznym przewalutowaniem. Spready (różnica pomiędzy kursem kupna a sprzedaży waluty) organizacji płatniczych, czyli VISA i MasterCard, wynoszą typowo około 6 – 10 groszy. Jeżeli przewalutowanie na danej karcie jest ‘darmowe’, to zapłacimy za nie tylko tyle, ile wynika z kursu organizacji płatniczej. Jeżeli nie, to musimy opłacić dodatkowe prowizje bankowe. Na kartach walutowych dodatkowe prowizje za wymianę pieniędzy należą do rzadkości.

W porównaniu do oferty kantorów stacjonarnych, a więc takich, gdzie wymienia się gotówkę, kurs wymiany na karcie wielowalutowej przedstawia się atrakcyjnie. Spread w takich placówkach wynosi zazwyczaj 10 – 20 groszy, a w miejscach turystycznych, takich jak lotniska czy dworce potrafi przyjmować jeszcze wyższe wartości.

Walutę stosunkowo najdrożej wymienimy w kantorach bankowych. Spread wynosi w nich nawet 40 groszy i więcej. Taki niekorzystny kurs wymiany czeka osoby płacące za granicą zwykłą, niewalutową kartą debetową.

Stosunkowo najkorzystniejsze są kantory internetowe, w których można ‘upolować’ spready wynoszące 2 grosze. Niekiedy za korzystanie z ich usług obowiązują dodatkowe opłaty, a sam proces nie zawsze jest natychmiastowy. Przy stosunkowo małych kwotach, takich jakie wydaje się podczas wakacji, różnice pomiędzy kantorami internetowymi a kartami wielowalutowymi są pomijalne. Inaczej sprawa ma się z osobami regularnie potrzebującymi dużej ilości obcej waluty, na przykład na spłatę kredytu hipotecznego we frankach.

Na co uważać podczas korzystania z karty z obcymi walutami

Największą pułapką która może spotkać turystę podczas korzystania z karty walutowej jest prawdopodobnie DCC, czyli Dynamic Currency Conversion. Podczas transakcji DCC waluta jest najpierw przeliczana według kursu organizacji płatniczej a następnie przez operatora bankomatu czy np. terminala płatniczego. Jest to opłata za przewalutowanie, która jest niezależna od naszego banku.

Jak rozpoznać, że ma miejsce usługa DCC? W takim przypadku bankomat na ekranie poda informację o proponowanym kursie wymiany, kwocie transakcji i kwocie końcowej. Aby przeprowadzić transakcję będziesz musiał ją zaakceptować.

Na szczęście DCC należy raczej do rzadkości. W przypadku, gdy bankomat za granicą będzie próbował naliczyć własną opłatę za przewalutowanie należy poszukać innego, najlepiej należącego do większej sieci, albo międzynarodowego banku. Opłata DCC najczęściej jest spotykana w krajach nienależących do strefy euro.

Innymi kwestiami na które należy zwrócić uwagę są dodatkowe opłaty bankowe, czyli to na co tak czy inaczej należy zwrócić uwagę przy korzystaniu z konta bankowego. Większość instytucji zakłada bowiem, że do darmowości konta konieczne jest regularne użytkowanie go.