Odrzucenie wniosku o pożyczkę może wynikać z błędnie wypełnionego wniosku

5 powodów odrzucenia wniosku o pożyczkę

14/09/2017

Może zdarzyć się, że złożony wniosek o pożyczkę zostanie odrzucony. Nie warto wtedy jednak załamywać rąk, tylko poszukać przyczyny negatywnej decyzji. O nieprzyznaniu zobowiązania decydują czasem drobne pomyłki, które z łatwością można poprawić. Dowiedz się więcej o 5 najczęstszych błędach popełnianych przez pożyczkobiorców przy wypełnianiu wniosku online.

Wymagania firm pożyczkowych – jakie warunki trzeba spełnić?

Instytucje pozabankowe cieszą się niesłabnącą popularnością, a klienci chętnie korzystają z ich usług. Dlaczego warto skorzystać z pożyczek online? Przede wszystkim proces pożyczania jest szybki, prosty, a formalności ograniczają się do niezbędnego minimum. Zanim jednak zdecydujemy się wnioskować o pożyczkę ratalną czy chwilówkę, musimy spełnić kilka wymagań.

Zdecydowana większość pożyczkodawców jest zgodna w kwestii ogólnych warunków. Przede wszystkim potencjalny pożyczkobiorca powinien mieć polskie obywatelstwo oraz zamieszkiwać na terenie kraju. Dodatkowo posiadać telefon komórkowy, adres e-mail i własny rachunek bankowy. Ponadto powinien mieć zdolność do czynności prawnych oraz legitymować się dowodem osobistym. Spełnienie wszystkich wymagań jest pierwszym krokiem do wydania pozytywnej decyzji pożyczkowej.

Przelew weryfikacyjny – wykonaj go ze swojego konta

Powodem wydania negatywnej decyzji pożyczkowej może być błędny przelew weryfikacyjny. Część pożyczkodawców wymaga przelania określonej kwoty na ich konto z rachunku pożyczkobiorcy. Co ważne, klient musi mieć swój własny rachunek.

Na podstawie tego, firmy pożyczkowe sprawdzają zgodność danych wpisanych wcześniej we wniosku z danymi osobowymi, na które zostało założone konto w banku. Jeżeli wszystkie informacje będą się zgadzać istnieje większe prawdopodobieństwo, że decyzja o przyznaniu pożyczki będzie pozytywna.

Pożyczki online od 18 lat? – wiek ma znaczenie

Jednym z najczęstszych powodów odrzucenia wniosku o pożyczkę jest nieodpowiedni wiek pożyczkobiorcy. Każda firma pożyczkowa na swojej stronie zamieszcza informację dotyczącą przedziału wiekowego, w którym musi znaleźć się klient. Jeżeli pożyczkobiorca nie spełnia tego kryterium, wniosek pożyczkowy zostanie rozpatrzony negatywnie.

Najczęściej najlepszym pożyczkobiorcą jest osoba pomiędzy 21 a 70 rokiem życia. Większość pożyczkodawców nie jest chętna do udzielania zobowiązań osobom poniżej 20 lat. Tacy klienci są zazwyczaj bardziej ryzykowni. Z uwagi na niski wiek nie zawsze mogą pochwalić się dobrą historią kredytową czy stałym źródłem dochodów. Podobna sytuacja jest w przypadku emerytów. Firmy pożyczkowe obawiają się, że osoba starsza nie będzie w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania w określonym terminie.

Brak zdolności kredytowej – pożyczaj z umiarem

Kolejnym, równie częstym powodem odrzucenia wniosku są zbyt niskie dochody potencjalnego pożyczkobiorcy. Każda instytucja pozabankowa chce mieć pewność, że klient nie będzie mieć większych problemów ze spłatą zobowiązania.

W tym celu część pożyczkodawców wymaga specjalnego zaświadczenia o dochodach oraz zastrzega sobie możliwość ewentualnego kontaktu z pracodawcą pożyczkobiorcy. Niekiedy wystarcza jedynie wyciąg z konta bankowego, który dokumentowałby, że środki wpływają regularnie.

Zdarza się, że pożyczkobiorca chce pożyczyć więcej, niż jest w stanie spłacić. Dlatego firmy pożyczkowe weryfikują zdolność kredytową danego klienta. Dzięki temu pożyczkodawcy zamiast odrzucenia wniosek, proponują inną, mniejszą kwotę zobowiązania.

Jak sprawdzić czy jestem w KRD? – figurowanie w bazach dłużników

Zdecydowana większość pożyczkodawców przed wydaniem decyzji pożyczkowej sprawdza potencjalnego klienta w różnych bazach, takich jak BIK, BIG czy KRD. Figurowanie w bazach dłużników, czyli na tzw. czarnej liście zazwyczaj przekreśla możliwość rozpatrzenia wniosku o pożyczkę pozytywnie.

Dlaczego taka osoba staje się ryzykownym klientem? Wpis do bazy dłużników przykładowo może być spowodowany niespłaceniem zaciągniętego zobowiązania. Firma pożyczkowa nie ma zatem pewności, czy pożyczkobiorca tym razem terminowo spłaci pożyczoną sumę.

Wpisanie błędnych danych osobowych we wniosku

Innym powodem negatywnego rozpatrzenia decyzji pożyczkowej jest wpisanie nieprawidłowych danych we wniosku. Jest to powszechny problem, który pojawia się częściej niż mogłoby się wydawać. Wystarczy jedynie niewielka literówka przy nazwisku lub pomyłka w numerze PESEL, a wniosek o pożyczkę zostaje automatycznie odrzucony.

Do wypełnienia wniosku warto zatem przysiąść spokojnie. Ponadto przed wysłaniem dobrze jest przeczytać go minimum dwa razy i poprawić ewentualne błędy. Dzięki temu możemy uniknąć stresów związanych z  wydaniem negatywnej decyzji pożyczkowej.